25.02.2011
"Izrael - Palestyna: Pokój czy Święta Wojna"- Mario Vargas Llosa
Tym razem Mario Vargas Llosa we wcieleniu dziennikarsko- reporterskim. Czy była to udana transformacja? zapraszam do sprawdzenia u mnie.
22.02.2011
Dom pana Biswasa - V. S. Naipaul
1Przytaczam za Wikipedią z hasła Vidiadhar Surajprasad Naipaul
2Z noty wydawcy na okładce
21.02.2011
Ciemne aleje, Iwan Bunin
17.02.2011
"Ciotka Julia i skryba" Mario Vargas Llosa
Trzeba przyznać od razu, że jest to na wskroś literatura iberoamerykańska. Nie tylko dlatego, że (naturalnie!) akcja toczy się w Peru i autorem jest peruwiańczyk. Iberoamerykańskość tej książki jest zawarta w klimacie, w sposobie snucia historii, w swoistego rodzaju impulsywności, pasji, braku powściągliwości u (większości) bohaterów. Lubię zanurzać się w takie literackie otchłanie, dla których muszę sama się trochę zmienić, aby je zrozumieć. Zazwyczaj przydarza mi się to właśnie przy lekturze pisarzy południowoamerykańskich.
"Ciotka Julia i skryba" to powieść, którą można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich jest opowieścią o prywatnym życiu narratora, o jego pracy w rozgłośni radiowej, dość olewczym studiowaniu prawa i o jego romansie z kobietą o 14 lat starszą, rozwódką - ciotką Julią właśnie. Ja osobiście z ciotką miałam problem, bo w całym tym zestawie współpracowników głównego bohatera (Marita - alter ego autora), jego znajomych, innych ciotek i krewnych, ciotka Julia wydała mi się postacią najbardziej nijaką.
Po resztę zapraszam na mojego bloga.
"Miłość w czasach zarazy" Gabriel García Márquez
Moje Noble
1903 Bjornstherne Bjornson, Norwegia - Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza, Marsz weselny
1905 Henryk Sienkiewicz, Polska - Szkice węglem, Quo vadis, Krzyżacy, W pustyni i w puszczy
1907 Rudyard Kipling, Wlk. Brytania - Księga dżungli
1924 Władysław Reymont, Polska - Chłopi
1928 Singrid Undset, Norwegia - Krystyna córka Lavransa
1933 Iwan Bunin, ZSRR - Cieniste aleje
1934 Luigi Pirandello, Włochy - Czarny szal i inne opowiadania
1954 Ernest Hamingway, USA - Czołg i motyl, Pożegnanie z bronią
1957 Albert Camus, Francja - Dżuma, Obcy, Upadek
1965 Michaił Szołochow, ZSRR - Los człowieka
1969 Samuel Beckett - Czekając na Godota
1978 Isaac Beshevis Singer, USA, Polska - Gimpel Głupek i inne opowiadania
1983 William Golding, Wlk. Brytania - Władca much
2004 Elflide Jelinek , Austria - Pianistka
2007 Doris Lessing, Wlk. Brytania - Piąte dziecko, Podróż Bena
Oczywiście Miłosza i Szymborską czytałam, niestety nie pamiętam zbiorków. U Miłosza było to jakieś dwutomowe wydanie broszurowe, białe, a u Szymborskiej dwa zbiorki dwujęzyczne i na pewno "Chwila"
A jakie plany? Niesprecyzowane. Chciałabym poczytać
Mario Vargas Llosa, Jose Saramago, Jeszcze raz poczytać "Cieniste aleje" Bunina, bo niewiele pamiętam, wrócić do Luigi Pirandello, bo pamiętam, że coś mnie w opowiadaniach niepokoiło, ale nie pamiętam co, zajrzeć w ksiązkę "Lis już wtedy był myśliwym" Herty Muller ( dwa nieudane podejścia) i Doris Lesing, której cierpliwie na półce wyczekują - Pod skórą, Spacer w cieniu i O kotach. Jeżeli moje zamiary się zmienią, bo nigdy nie jestem pewna tego, co mówię, w stosownym czasie powiadomię. A tymczasem wszystkich uczesników i autorkę projektu pozdrawiam.
***
Przeczytane w ramach wyzwania:
John Steinbeck - Ulica Nadbrzeżna
Ivo Anddric - Kobieta na kamieniu
John Steinbeck - Podróże z Charleyem
16.02.2011
Powitanie ;)
Listy ego co chcę przeczytać nie zrobię bo nie wiem. Wyjdzie z czasem ;)
Za chwilę mój pierwszy noblista ;)
Ach prosiłabym o dodanie do listy uczestników bo sama nie mogę.
8.02.2011
"Raj tuz za rogiem"- Mario Vargas Llosa
Obydwoje byli ludźmi z misją. Chcieli zmieniać świat wokół siebie, żyć inaczej, tworzyć nową rzeczywistość materialna bądź artystyczną, czyli po prostu- szukać raju, tyle, że na ziemi.
Ze zmiennym powodzeniem.
Mario Vargas Llosa oferuje nam dwie, dość wyczerpujące biografie tych niezwykłych ludzi, nie narzuca się z komentarzem, ale oferuje tyle szczegółów, żeinterpretacje narzucają się same. Tyle, że pewnie każdemu inne.
Ciąg dalszy TUTAJ.
7.02.2011
Młodość, J. M. Coetzee
Znak, 2007
Liczba stron: 196
Dalszy ciąg autobiografii Coetzee dotyczy wczesnej młodości i koncentruje się na okresie przypadającym na czas po ukończeniu studiów matematycznych i emigracji do Anglii. Coetzee miał wówczas niewiele ponad dwadzieścia lat, za sobą pierwsze doświadczenia seksualne, które nie spełniały jego wyobrażeń o miłości, przed sobą natomiast nadzieję, że pobyt w Anglii pomoże mu zaistnieć w sferze poezji i stać się lepszym człowiekiem przynależnym kulturze zachodu.
John marzy o tym, żeby zostać poetą, a pobyt w Anglii oraz miłość, którą ma nadzieję tam znaleźć, dadzą upust skumulowanym w jego wnętrzu emocjom. Rzeczywistość okazuje się jednak rozczarowująca...Całą recenzję można przeczytać na agaczyta.
Tytułem wstępu
Moje dotychczasowe spotkania z Noblistami są-jakby to najlepiej ująć- średnie. Wiadomo, trochę klasyki w ramach lektur obowiązkowych, trochę z własnej woli. Nie jest najgorzej- w każdej dekadzie trafiło się coś przeczytanego. Niektóre nazwiska na mojej liście czytelniczej pojawiły się już jakiś czas temu i dobrze byłoby sobie je odświeżyć. Zakładam, że uczestnictwo w projekcie zmobilizuje mnie do sięgnięcia po utwory wszystkich autorów, nawet tych, których znam- ot, żeby poznać coś nowego. Hmmm...żeby jakoś usystematyzować: plan minimum to jedna "noblowska" książka na miesiąc, zobaczymy, czy uda się przekroczyć.
A żeby było jasne, z całą pewnością do tej pory przeczytałam utwory następujących nagrodzonych:
Henryk Sienkiewicz, Polska
Rudyard Kipling, Wlk. Brytania
Selma Lagerlöf, Szwecja
Maurice Maeterlinck, Belgia
Knut Hamsun, Norwegia
Władysław Reymont, Polska
George Bernard Shaw, Irlandia
Sigrid Undset, Norwegia
Thomas Mann, Niemcy
Iwan Bunin, ZSRR
Thomas Stearns Eliot, Wlk. Brytania
William Faulkner, USA
Ernest Hemingway, USA
Albert Camus, Francja
Boris Pasternak, Rosja
Samuel Beckett, Irlandia
Aleksander Sołżenicyn, ZSRR
Isaak Bashevis Singer Polska/USA
Czesław Miłosz, Polska
Gabriel Garcá Márquez, Kolumbia
William Golding, Wlk. Brytania
Wisława Szymborska, Polska
Günter Grass, Niemcy
J.M. Coetzee, RPA
Orhan Pamuk, Turcja
Mario Vargas Llosa, Peru
4.02.2011
Chłopięce lata, J. M. Coetzee
Znak, 2007
Liczba stron: 187
Zbeletryzowana autobiografia autora prezentuje jego najwcześniejsze lata życia, wczesne lata szkolne aż do czasu osiągnięcia wieku 13-14 lat. Kraj pochodzenia Coetzee, Republika Południowej Afryki, w latach czterdziestych ubiegłego wieku była krajem silnie zhierarchizowanym. Na szczycie drabiny społecznej stali Anglicy, następnie Afrykanerzy, czyli biali urodzeni w RPA, następnie Mulaci oraz czarnoskórzy. Podział ten bardzo mocno odciska się na dzieciństwie, a następnie całym życiu autora i bardzo często bywa tematem jego powieści.
Dalszy ciąg na agaczyta.