14.09.2014

"Życie mrówek" Maurycy Maeterlinck
Gdyby nie fakt, że Maeterlinck jest noblistą, nigdy w życiu nie sięgnęłabym po tę książkę. Jakimś cudem mrówki niekoniecznie znajdują się w centrum moich zainteresowań, no chyba, że maszerują przez środek mojego pokoju, co w Portugalii zdarza się dość często.

Belgijski noblista napisawszy książki o życiu pszczół i termitów zainteresował się mrówkami, jego zdaniem, najbardziej inteligentnymi owadami. Ta niewielka pozycja analizuje życie mrówek, we wszystkich jego aspektach, Maeterlinck nie zapomina o ich różnorodności, biorąc na warsztat różne gatunki. Autor powołuje się na badania licznych myrmekologów, uzupełniając je własnymi spostrzeżeniami, często stricte filozoficznymi. Ze słów noblisty wyczytać można ogromny respekt i fascynację tymi owadami, szczególnie porównania ze światem ludzi wypadają na korzyść mrówek:

"W świecie ludzkim szczęście jest przede wszystkim negatywne i pasywne; czujemy się szczęśliwi wówczas, gdy nie cierpimy. U mrówek jest ono uczuciem pozytywnym i czynnym, jak gdyby pochodziło z jakiejś innej planety. Fizycznie, czy organicznie, mrówka czuje się szczęśliwą wówczas, gdy uszczęśliwia wszystkich naokoło siebie."

Z ciekawością przeczytałam tę szczupłą książkę, aczkolwiek nie odnalazłam w niej znamion geniuszu na miarę noblisty. Lekturę umiliły mi świetne ilustracje Katarzyny Słowiańskiej - nie spodziewałam się  po tej niepozornej publikacji aż tak udanego wydania.

2 komentarze:

Pani_Wu pisze...

Czy Maeterlinck nie dostał Nobla za dramaty?
Co do esejów przyrodniczych, trzeba pamiętać, że pisał je ponad sto lat temu. Od tego czasu wiedza przyrodnicza mocno się zmieniła, a kamery umożliwiły obserwacje, o jakich Maeterlinckowi się nie śniło.
Jeśli ktoś chce poczytać coś specjalisty od mrówek, to polecam książkę "Społeczeństwa owadów" Edward O. Wilsona. I oczywiście filmy dokumentalne, np. Davida Attenborough.

Anna pisze...

Tak, "Życie mrówek" powstało już po otrzymaniu nagrody. Tak, wiem oczywiście o tych zmianach w wiedzy i możliwościach badań. Nie jestem przekonana czy będę zagłębiać temat mrówek ale dziękuję za polecanki!